Haber

KKTC’nin 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı İzmir’de Kutlandı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) “20 Temmuz Barış ve Özgürlük Günü” münasebetiyle İzmir’de tören düzenlendi.

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törene İzmir Vali Yardımcısı Hulusi Doğan ve KKTC İzmir Başkonsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu’nun yanı sıra askeri yetkililer ve çeşitli kurum temsilcileri katıldı.

Atatürk Anıtı’na çelenk bırakılmasıyla başlayan törende saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı söylendi.

Başkonsolos İnanıroğlu törende yaptığı konuşmada, 20 Temmuz 1974’te gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekatı ile Kıbrıs Türk halkının özgürlüğüne kavuştuğunu belirtti.

Operasyonun adaya barış ve güven getirdiğini kaydeden İnanıroğlu, şunları kaydetti:

“Adanın tek sahibi olduğunu iddia eden tahakküm ve ırkçı Rum zihniyetinin hala değişmediği, geçen Haziran ayında bir Türk kızına yönelik ırkçı saldırıdan anlaşılmaktadır. Bu nedenle biz Kıbrıs Türkleri gitmeliyiz. Kıbrıs’ta eşit egemenlik ve eşit uluslararası statüye sahip iki devletli çözüm politikamızı tüm dünyaya duyururuz.”

Kıbrıs Türkü olarak anavatanları Türkiye’nin desteğiyle yollarına devam edeceklerini vurgulayan İnanıroğlu, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin başka bir egemen devlet olduğu gerçeğini uluslararası toplumun görmesi için çabalarımızı sürdüreceğiz. ve adadaki haklarımızı korumak için.” terimleri kullandı.

Tören, öğrencilerin günün değerini anlatan şiirler okuması ve Ege Ordu ve Garnizon Komutanlığı Bölge Bandosunun konseri ile sona erdi.

ozvatan-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu