Ekonomi

Fiyat artışları tatlıyı da etkiledi: Tüketim 20 ton azaldı

Bayram sofralarının vazgeçilmezi tatlı tüketimi bu yıl azaldı.

Amida Haber’den Gönül Morkoç’un haberine göre Diyarbakır’da geçen yıl Ramazan Bayramı’nda 50 ton baklava ve kadayıf tüketildi. Bu yıl bu rakam yüzde 30-40 azaldı. Tatlılara göre tüketimin azalmasının nedeni alım gücünün düşmesi. Geçen yıl 100-150 liradan satılan kadayıfın kilosu bu yıl 270 liraya, baklavanın ağırlığı ise 280 liraya çıktı.

‘DEPREM ETKİSİ VAR’

Maliyet arttığı için zam yapmak zorunda kalan şekerciler, bir yılda 350 lira olan fıstığın ağırlığının 650 liraya çıktığını söylüyor. Diyarbakır Lokantalar Kebapçılar ve Tatlıcılar Odası Lideri Haşim Elkan, “Düşüşte depremin de etkisi oldu. İnsanlar mücadele ediyor. Geçen yıl bir ayda 50 ton şeker tüketildi. Tatlıda bu yıl yüzde 30’a yakın düşüş yaşandı. Bu sene 30-35 tonlarda kaldı” dedi.

Elkan, “Bu yılın en sevilen tatlısı halk arasında büyük ilgi gördü” diyen Elkan, “Halkın tatlı tüketimi tavan yaptı. Ciddi bir tüketimdi. Bunun miktarını söylemek zor çünkü her köşebaşında sokak tatlısı var. Ama bu yılın yıldızı halkın gözünde tatlıydı diyebilirim.”(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu