Haber

ABD’den Türkiye’ye oy pusulaları yolda

NEW Türkiye’de 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı Genel Seçimleri ve 28. Milletvekili Seçimleri için ABD’nin New York ve New Jersey bölgelerinde kullanılan oy pusulaları hatasız olarak Türkiye’ye gönderildi.

Parti temsilcilerinin gözetiminde Türkiye’nin New York Başkonsolosluğu’nda mühürlenen oy torbaları, diplomatik kuryelerle Türkiye’ye gönderilmek üzere Türkevi’nden havalimanına götürüldü.

Oy pusulaları, bu akşam yerel saatle 00.10’da New York JFK Uluslararası Havalimanı’ndan kalkan Türk Hava Yolları uçağıyla Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) teslim edilecek.

New York Başkonsolosluğu’nun görev bölgesinde bu yıl ilk kez uzak bölgelerdeki vatandaşların oy kullanması kolaylaştırılmış, 29 Nisan ve 1 Mayıs tarihlerinde ise Türklerin yoğun olarak yaşadığı New Jersey ve Long Island’da ek sandıklar açılmıştır. Türkevi.

ABD ve Kanada’daki Türk vatandaşları, 29 Nisan-7 Mayıs tarihlerinde 09:00-21:00 saatleri arasında açık olan sandıklarda oy kullandı.

Kuzey Amerika’daki oylama süreci, ABD’nin en batıdaki şehri Los Angeles ve Kanada’nın Vancouver kentindeki sandıkların 7 Mayıs’ta yerel saatle 21:00’de kapanmasıyla tamamlandı.

YSK verilerine göre, 134 bin 246 kayıtlı seçmenin bulunduğu ABD’de ikinci tip Başkanlık Seçimi’nde 20-24 Mayıs tarihlerinde belirlenen temsilciliklerde sandık kurulacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu